Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Szkoła Podstawowa w Cerkwicy
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

w sprawie wprowadzenia na terenie Szkoły Podstawowej w Cerkwicy i w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Cerkwicy procedur bezpieczeństwa

Zarządzenie Nr 18/2022

Dyrektora Szkoły Podstawowej w Cerkwicy

z dnia 07 września 2022 r.

w sprawie wprowadzenia na terenie Szkoły Podstawowej w Cerkwicy i w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Cerkwicy procedur bezpieczeństwa w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19 w okresie czasowego funkcjonowania jednostek sytemu oświaty w Szkole Podstawowej w Cerkwicy
 

Na podstawie:

- wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych - VII aktualizacja

- art.8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195

zarządzam się, co następuje:

§ 1

Wprowadza się procedurę postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, jak w załączniku nr 1 do zarządzenia.

§ 2

Wprowadza się procedurę przychodzenia, wychodzenia oraz przebywania uczniów w szkole, w tym w salach, sali gimnastycznej, na stołówce szkolnej i w szatniach, jak w załączniku nr 2 do zarządzenia.

§ 3

Zarządzenie podlega ogłoszeniu w Biuletynie Informacji Szkoły, na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Cerkwicy.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Załącznik nr 1 do zarządzenia nr 18/2022

Dyrektora szkoły podstawowej w Cerkwicy

z dnia  7 września 2022

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem
lub zachorowania na COVID-19

Procedura została wprowadzona zarządzeniem nr 18/2022 z dnia 7 września 2022 r.

Organizacja zajęć

  1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z  Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
  2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  3. Zaleca się wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów choroby infekcyjnej.
  4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów choroby zakaźnej dyrektor szkoły odsuwa go od wykonywanych czynności. Jeżeli jest taka konieczność wzywa pomoc medyczną.
  5. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
  6. Zaleca się ustalenie miejsc, w których przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi infekcję lub chorobę zakaźną, i przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także  umycie/zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  7. Zaleca się bieżące śledzenie obowiązujących przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz informacji Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Odpowiedzialnym za wdrożenie procedury jest Dyrektor Szkoły.

 

 

Załącznik nr 2 do zarządzenia nr 18/2022

Dyrektora szkoły podstawowej w Cerkwicy

z dnia 7 września 2022 r.

Procedura przychodzenia/wychodzenia oraz przebywania uczniów  oddziału przedszkolnego, w szkole, w tym w salach, sali gimnastycznej, na stołówce szkolnej  i  w szatniach

 

Procedura została wprowadzona zarządzeniem nr 18/2022 z dnia 7 września 2022 r.

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  2. Rekomenduje się korzystanie z form aktywnego przemieszczania się. Codzienna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.
  3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez  objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
  4. Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci wchodzili do budynku szkoły lub na  teren szkoły, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.
  5. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.
  6. Rekomenduje się ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu szkoły, w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk.
  7. Zapewniono szybką i skuteczną komunikację z opiekunami ucznia, przede wszystkim za pośrednictwem kontaktu z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
  8. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego bądź innych urządzeń do  bezdotykowego pomiaru temperatury.
  9. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
  10. Rekomenduje się zapewnienie takiej organizacji pracy i jej koordynacji, która uniemożliwi nadmierne grupowanie się osób (szczególnie uczniów).

 

  1. Obowiązują ogólne zasady higieny:
  • częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),
  • ochrona podczas kichania i kaszlu,
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

 

  1. Podczas lekcji i przerw uczniowie i pracownicy stosują dezynfekcję rąk .
  2. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć
    i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
  3. Jeżeli w szkole stosuje się środki do dezynfekcji powierzchni, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów tak, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
  4. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a jeżeli są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk – również instrukcje dezynfekcji.
  5. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym o ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.
  6. Zaleca się, aby uczniowie nie zabierali ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w  szczególności z niepełnosprawnościami. Opiekunowie dziecka powinni zadbać o  regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawek i innych rzeczy.
  7. Rekomenduje się ograniczenie kontaktów personelu kuchennego i pracowników administracji oraz obsługi sprzątającej z uczniami oraz nauczycielami.
  8. Zaleca się we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/ higienistką szkolną ustalenie i upowszechnienie zasad korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godzin jego pracy.
  9. Należy regularnie opróżniać i czyścić kosze na odpady.
  10. W szkole stosuje się system wentylacyjno-klimatyzacyjny w celu wentylacji mechanicznej
    w toaletach. Prowadzony jest stały monitoring użytkowania bezpieczeństwa systemu.
  11. W oddziale przedszkolnym i szkole prowadzi się codzienny monitoring dezynfekcji pomieszczeń (sal lekcyjnych, sali zajęć specjalistycznych, sali gimnastycznej, pomieszczeń sanitarnych, szatni, korytarzy, pokoju nauczycielskiego, sekretariatu, gabinetu dyrektora, gabinetu pielęgniarki).
  12. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, zwłaszcza w czasie przerw.
  13. Zajęcia świetlicowe odbywają się w salach dydaktycznych, w osobnych grupach wiekowych, które są dezynfekowane po zakończeniu zajęć. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych wprowadzono zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Sale należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym  w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub  dezynfekcji.
  14. Zajęcia pozalekcyjne organizowane w szkole odbywają się po zakończeniu zajęć obowiązkowych.  Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i  dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal.
  15. Ustalono, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania, a także upowszechniono zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
  16. Osoba przebywająca na terenie oddziału przedszkolnego lub budynku szkoły,  przejawiająca niepokojące objawy choroby zgłasza natychmiast ten fakt nauczycielowi (w przypadku uczniów), Dyrektorowi Szkoły  (w przypadku pracowników) i jest natychmiast kierowana do  Izolatki, która znajduje się w gabinecie pielęgniarki nr 17.
  17. Korzystanie z biblioteki regulują wewnętrzne procedury Biblioteki Szkolnej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej Karnice Filia w Cerkwicy, która znajduje się z budynku Szkoły Podstawowej w Cerkwicy.
  18. Na stołówce szkolnej, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa
    odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzono zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Pracownicy zachowują odpowiednią odległość stanowisk podczas wydawania posiłków,  wynoszącą min. 1,5 m, mają zapewnione środki ochrony osobistej. Posiłki są dostarczane z ZSP w Karnicach w formie cateringu. Używane są jednorazowe talerze, kubki i sztućce. Zużyte  są odpowiednio segregowanie.
  19. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
  20. Osobom pracującym na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
  21. Spożywanie posiłków odbywa się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między spożywającymi posiłek wynosi co najmniej 1,5 m. Wydawanie posiłków odbywa się

w systemie zmianowym posiłków czyszczone są blaty stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

  1. Dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
  2. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone
    w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
  3. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
  4. Z obszaru stołówki usunięte są dodatki tj. cukier, wazoniki, serwetki. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. Dania i produkty są podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.

 

Odpowiedzialnym za wdrożenie procedury jest Dyrektor Szkoły.

Procedura z dnia 26 sierpnia 2021 r. traci moc.

Procedura obowiązuje od 7 września  2022 r.

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Genowefa Sać-Ozdoba 19-10-2022 11:40:17
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Genowefa Sać-Ozdoba 19-10-2022
Ostatnia aktualizacja: Genowefa Sać-Ozdoba 19-10-2022 11:40:17